Осип Сорохтей. З минулого до сьогодення

04/03/2020 - 05/04/2020
Палац Лозинського, вул. В. Стефаника, 3
Осип Сорохтей. З минулого до сьогодення

28 лютого 2020 року відзначаємо 130-ту річницю з дня народження видатного галицького митця Осипа-Романа Сорохтея.
З цієї нагоди 4 березня о 16:00 у Палаці Лозинського у Львові відкривається масштабна ретроспективна виставка художника.

Осип Сорохтей – митець із непростою драматичною долею, довгі роки його творчість була поза межами мистецтвознавчих досліджень. Ще за життя долучався до різних виставкових проектів, розкривав із кожним новим «виходом у світ» нові грані власного таланту. У свій час художника низали «митцем-анахоретом», «галицьким експресіоністом», «карикатуристом у карикатурнім середовищі».

Основний доробок Осипа Сорохтея складається із рисунків, які вирізняються своїми строгими, майже готичними лініями. Карикатури художника надзвичайно влучні і гостросатиричні, що відповідало його характеру. Часто інтервал між створеннями того чи іншого твору дорівнював лише одному дню. Натомість «Хресна дорога» найбільше виражає внутрішні переживання митця. Цикл рисунків на біблійну тему не є ілюстраціями до конкретних сюжетів чи зверненнями до історичного тла, а в деяких євангельських сценах зустрічаємо персонажів із вулиць Станіславова. Сучасників зустрінемо і в серії рисунків на побутову тематику, своєрідному щоденнику міських типажів, що зображені у роботі, рутинних справах, занурені у свої власні переживання та роздуми.

Загалом на виставці буде представлено близько двохсот творів художника, зібраних із трьох музеїв та приватних колекцій. Виставка – спільний проект Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького, родини Осипа Сорохтея, Благодійного фонду «Руст» та Івано-Франківський краєзнавчий музей.

Частина творів художника виставлятиметься у залах Галереї вперше, серед яких монументальна робота «Зняття з хреста», 1935 року, винятковий твір для спадщини митця. В експозиції виставки можна буде оглянути і акварельний ескіз цього твору, випадково знайдений на смітнику у м. Івано-Франківську.

Чи буде колір? Художник стверджував, що на вибір «такого напрямку малярства заважали дещо … симпатії до японського мистецтва. Воно видається мені синтезою форми та лінії..» Серед виставлених кольорових «пошуків» зустрінемо роботи виконані аквареллю – технікою, що вимагає неабиякого художнього хисту. Здебільшого – це краєвиди, натюрморти, побутові сцени.

Осип-Роман Йосафатович Сорохтей (* 28 лютого 1890 с. Баранівці (Баранчичі), Самбірський район, Львівська область – † 28 листопада 1941, Станіславів, тепер Івано-Франківськ) – український маляр, графік, карикатурист, педагог. Працював здебільшого у техніці рисунку й акварелі, рідше олії. Учасник виставок ГДУМ, АНУМ, УСС у Львові; II Міжнародної виставки дереворитів у Варшаві (1931). Загалом знайдено понад тисячу його творів. Вони представлені, в основному, у Львівській національній галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького, Музеї Мистецтва Прикарпаття, а також в Національному музеї у Львові ім. Андрея Шептицького та приватних збірках.

Вернісаж о 16:00 год. 4 березня 2020 року
Вхід на вернісаж безкоштовний.

Посилання на подію: https://www.facebook.com/events/575561713030135/