Багатогранна творчість Рафала Урбанського – художника, що займається живописом, комп’ютерною графікою та відео-артом – в значній мірі зосереджена на вивченні формальних, змістовних та і мультимедійних можливостей QR-кoдiв.
QR – швидкий відгук – як подає Вікіпедія, це абетково-цифровий, двовимірний, матричний, квадратний графічний код, розроблений японською компанією Denso-Wave у 1994 році.
Геометричний ритм чорно-білих квадратів, який небагато людей може розпізнати без комп'ютерних додатків, приваблює своєю графічною аскетичною красою та можливостями збереження стиснутого, конкретного змісту. Художника захоплює одне і друге.
У сфері його картин та графічних робіт QR-и відіграють роль найважливішого засобу виразу. їх зовнішня форма нав'язує обов'язковість формальної дисципліни цілій композиції. Іноді її схему визначає один QR-кoд, іноді вона містить більше цих характерних квадратних силуетів. Часто вони набувають іншого кольору, а також і товщини, наданих їм соковитими структурами живописної матерії. Також внутрішні пропорції картин – часто у формі квадрату – виходять з розміщення квадратних модулів QR-iв. їх домінуюча, компактна, графічна система створює геометричну щільність та стерильну чистоту композиції.
Художник пом'якшує її художніми засобами виразу: тонко приглушені кольори, сіра тональність втоплена в нашарування товстого білого фону записом незатертих слідів пензля.
Формальна елегантність світу „холодної” геометричної абстракції, поглинутої прагненням до естетичного і байдужого за значенням ідеалу краси, у картинах Рафала Урбанського стикається з заангажованим та неодноразово високоемоційним змістом, закодованим в намальованих QR-ах, які можна прочитати використовуючи спеціальні додатки. їхній зміст пов'язаний з мистецтвом і художньою проблематикою, які часто також торкаються складних екзистенційних і соціальних проблем.
Використовуючи сучасні та художньо привабливі можливості кодування інформації, художник із Кельц поєднує в своїх оригінальних композиціях два світи, які досі виключали один одного, світ чистого геометричного мистецтва та світ заангажованого літературного виразу, тим самим створюючи світ своєї авторської індивідуальної мистецької творчості.
Виставка з секретами, які треба розгадати.
Організатори:
Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького
Konsulat Generalny RP we Lwowie / Генеральне Консульство РП у Львові
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
Мистецьке об'єднання Dzyga
Куратор: Станіслава Захарко-Лаговска
Співкуратори: Іван Дудич, Наталя Крокіс
Дата: 7 вересня – 30 вересня 2018
Адреса: Палац Лозинських, Відділ "Музей європейського мистецтва 19-21 ст."
Посилання на подію: https://www.facebook.com/events/776990725995399/