Коментар щодо французького парку

06/07/2018

Коментар-відповідь Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького на сьогоднішні голослівні звинувачення окремих осіб у знищенні "французького парку, насадженого Борисом Возницьким"

Стосовно визначення
Французький парк вважається найскладнішим стилем в ландшафтному дизайні, де потрібно поєднати і романтичність, і вишуканість, за насадженнями треба доглядати регулярно. Йому притаманні прямі широкі алеї, строгі Боскетом, стрижені дерева і чагарники, килимові квітники, що розрізають в партерні газони, суворої геометричної форми басейни з фонтанами, каскадами, велика кількість скульптур. Такого у нас, на жаль, не було, плануємо щось подібне.

Стосовно знищення насаджень за палацом Потоцьких
Кущі насправді нікуди не зникли, а відсаджені далі від центру газону. Там вони "шпалерною стіною" закриють неестетичні технічні приміщення. Самшитові ж кущі (бушпан) за палацом ніколи не росли.

Стосовно зникнення клумби
Символічне розбиття території за палацом дійсно відбулося ще за попереднього керівництва у 2009 р. До речі, ще на початку 2000-х, коли палац Потоцьких перейшов у відання Галереї мистецтв була вирубана алея лип. Але тоді це вважалось тимчасовими заходами, аби окультурити територію, яку ще давніше понівечило будівництво львівського підземного трамваю. Фактично тоді прикрили залишки шахти – це велика територія за палацом, покрита бетоном, над яким насипано 20-30 см. грунту. На ньому розвиватись високі рослини із великою кореневою системою не можуть, тож посаджені рослини почали всихати ще минулого літа. До того ж вони були висаджені без жодного плану з благоустрою території.

Стосовно сьогодення
Ми, галерейники, намагаємось потрохи власними зусиллями облагородити територію: понад рік тому висадили ближче до території палацу мистецтв 20 саджанців сакури (завдячуючи посольству Японії). Також на території ростуть і чекають пересадки канадські дуби. Зараз ведуться перемовини з ландшафтними дизайнерами, аби створити позаду палацу садок в італійському стилі.  В ідеалі, як один з варіантів, ми б спробували відновити першопочатковий вигляд території за віднайденими давніми планами. Як бачите, обриси доріжок і клумб на старих документах, не збігаються з тимчасовою розміткою за часів попередніх керівників галереї.

Стосовно правомірності
Генеральний директор ЛНГМ Тарас Возняк зустрівся з представниками Державної екологічної інспекції України та представниками Галицької районної адміністрації міста Львова – претензій до правомірності дій чинної адміністрайції Галереї немає.