11 травня 2021 року о 14:00 у Золочівському замку відбудеться відкриття виставки «Крилата феєрія».
Зображення птахів і комах у класичному східному мистецтві займає поважне місце. А розпочиналося усе із великої пошани до Всесвіту, із замилування барвистим виглядом і незвичайними формами крилатих, та можливості транслювати через тих, що символізують зв'язок із небесами, важливі релігійно-філософські думки. Найчастіше птахи і метелики – це символи любові, яка є метафорою духовного благоговіння до бога.
Водночас, втілена у художніх образах краса живої природи оповита невимовним сумом, нагадуючи про плинність часу і життя. Твори із зображенням крилатих створінь, безумовно, мають багато прихованих сенсів, які сучасний глядач має відчитати, декодувати і навчитися вбачати у природній екосистемі щось дуже цінне для свого життя.
Реальні та фантастичні крилаті персонажі з давніх китайських, японських, перських чи індійських артефактів символізують неозорий діапазон божественної сили і влади. Як у живописі, скульптурі чи вишивці шовком, так і в творах утилітарних – на одязі, порцеляні – зображення птахів і комах виконують роль оберегів та зичливих символів. Наповнені давнім символізмом ці образи привертають різноманітні блага, несуть побажання успіху та довголіття, викликаючи таким чином гідне ставлення до себе. Згідно з філософським вченням про гармонію людини і природи, художники наділяли птахів високими духовними людськими якостями – доброчесності, мудрості, витривалості, наполегливості, вірності.
У скульптурних зображеннях птахів втілена давньоіранська традиція гармонійної зооморфної пластики. На виставці представлені декоративні вироби з кераміки, латуні та інших сплавів металу, якою прикрашали житло, щоби привабити до нього позитивну енергію. Скульптури птахів також виконували ужиткову функцію світильників, курильниць чи вишуканих посудин.
Висока майстерність, віртуозне виконання, точні ботанічні знання, пієтет до краси вирізняють представлені на виставці твори із найрізноманітнішими образами крилатих створінь.
Жанр «Квіти і птахи» втілює вікові традиції художників Близького і Далекого Сходу, символікою образів він близький до поезії, саме тому виставку супроводжують поетичні рядки найкращих японських і китайських, іранських авторів різних епох. У віршах, присвячених птаству і комахам, читаємо про просту і чисту красу, про ясний споглядальний стан духу… Східна естетика пропонує навіть у порожнечі чи у відсутності явної краси вбачати наближення краси невиявленої, тому ще більш високої, а веселий чи сумний стан душі, навіяний образами природи, сприймати спокійно і смиренно та знаходити у них джерело натхнення. Кожна поезія, як і кожний образ у мистецькому творі викликає силу-силенну роздумів.
Таємниці східних творів безконечні і виставка «Крилата феєрія» – крок до того аби заглибитися в них більше, перейнятися любов’ю до природи і дешифрувати закладені в них послання