Музей - заповідник гетьмана України Івана Виговського

Музей - заповідник гетьмана України Івана Виговського
Інформація
Робочий час: 

Тимчасово зачинено

 

Квитки: 

Вартість квитків:

- для дорослих: 30 грн

- для дітей і пенсіонерів: 20 грн

- для студентів: 30 грн

 

Вартість екскурсій:

- для дорослих: 60 грн

- для дітей і пенсіонерів: 30 грн

- для студентів: 50 грн

Адреса: 
81770 Львівська обл., Стрийський р-н, с. Руда, вул. Центральна, 1
Телефон: 

+38 03 239 4-12-56

Музей-заповідник гетьмана України Івана Виговського, що функціонує у с. Руда Стрийського р-ну Львівської обл., колишньому родовому містечку гетьмана, – сектор Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького.

Створення цього культурно-освітнього закладу пов'язане з перебуванням гетьмана Війська Запорозького на Жидачівщині у 1660–1664 рр. За твердженням багатьох історичних документів, саме тут, на території Руди, він і похований.

Невеличке галицьке містечко Руда, де у 2004 р. був відкритий перший в Україні музей гетьмана І. Виговського (бл. 1608 – 1664), тривалий час перебувало у володінні руського воєводи, відомого політичного і державного діяча Речі Посполитої Івана Даниловича (1570 – 1628), діда по материнській лінії найвидатнішого короля Речі Посполитої XVII ст. Яна ІІІ Собеського. Саме у нього, як свідчать історичні документи, гетьман І. Виговський викупив це містечко.

Із 1660 р. Руда разом із прилеглими селами переходить у власність Виговських і стає малою резиденцією гетьмана в Галичині. На той час місто славилося добре укріпленим замком загальною площею понад 10 га, з різними за призначенням господарськими будівлями. Був тут навіть унікальний млин-фортеця. Сьогодні земельні вали замку чітко простежуються, а на його території росте дуб, який за свідченнями істориків посадив І. Виговський.

Експозиція музею облаштована у двоповерховому будинку, де у радянський період діяла лікарня. В експозиційних залах представлено понад 400 експонатів, серед яких портрети гетьманів авторства відомих українських та зарубіжних художників, портрети та копії портретів політичних і державних діячів козацької держави – Гетьманщини. Багато представлений батальний живопис, що демонструє історичні битви за участю козацького війська, а також твори сакрального мистецтва, зокрема ікони XVII – XVIIІ ст. з родинної церкви Виговських у с. Йосиповичі Стрийського р-ну Львівської обл. Унікальним експонатом є вхідні двері з цієї церкви Воздвиження Чесного Хреста, фундаторкою якої була невістка І. Виговського, Тереза Завадська. Також у музеї експонуються предмети побуту, якими користувалися гетьман та його родина, подаровані чи передані у депозит нащадками роду.

Доповнюють музейну експозицію художні твори, подаровані відомими українськими художниками, скульпторами, народними майстрами, уродженцями й вихідцями з Жидачівської та Ходорівської землі, зокрема Зеновієм Кецало, Володимиром Патиком, Євгеном Манишиним, Мироном Яцівим, Романом Романовичем та багатьма іншими.