Презентація книги "Паризький процес: причини, наслідки, реалії, перспективи. Документи та матеріали (1917-2017 рр.)"

10/09/2018

5 вересня у Палаці Потоцьких до 100-ліття Української революції презентували комплексне дослідження учених правознавців та істориків Леоніда Рябошапка, Олександра Ярмиша, Віталія Яремчука та Олександра Кучерука. Книга опублікована у чотирьох частинах під загальною назвою "Паризький процес: причини, наслідки, реалії, перспективи. Документи та матеріали (1917-2017 рр.)". Дослідники систематизували джерела в кількості 1490 одиниць, у тому числі перекладені з французької, польської та англійської мов, сукупно на 2374 сторінках.

Актуальність цієї тематики для України вкрай важлива, бо держава перебуває сьогодні в стані гібридної війни і протистоїть агресії Російської Федерації як у військовій сфері, так і у сфері інформаційної пропаганди на внутрішньому та міжнародному рівні. Росія як спадкоємиця Радянського Союзу досі використовує старі інформаційні методи на підрив позитивного міжнародного іміджу України. Один із них – радянська історіографія, що обвинувачує тільки українців у злочинах, які чинили, в тому числі військовослужбовці армії Денікіна, Червоної армії, Польської армії, а також численні бандитські угрупування на території України у період 1918-1920 рр. Змінилась лише термінологія: замість "петлюрівців" українців тепер називають "бандерівці", фашисти", "антисеміти" – аби тільки позбавити Українську державу міжнародної підтримки.

Презентоване видання акцентує увагу на необхдності знати історію українського державотворення, а особливо в час 100-літнього ювілею українських визвольних змагань. З цього приводу ухвалено указ Президента України "Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917 – 1921 років", на виконання якого і підготвлено даний збірник документів і матеріалів.

Чільне місце у книзі займає висвітлення Паризького процесу 1927 року про політичне вбивство Симона Петлюри, розкрито перебіг досудового розслідування кримінальної справи, судового розгляду, судових дебатів, зміст ухваленої Постанови суду Присяжних Округу Сена м. Парижа, яка виправдала обвинуваченого, її наслідки для подальших українсько-єврейських взаємин.

Збірник порушує актуальні питання:
Чому надважливо продовжувати політико-правовий процес декомунізації стосовно відновлення державної політики національної пам'яті?
Як подолати ідеологічні нашарування в українській і єврейській свідомості про колективну вину: "антисемітизм" учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті та "більшовизм" єврейської національної меншості?
Що шкодить Україні, а що сприяє підвищенню її міжнародного іміджу?