Про новий порядок обліку пам’яток:

03/09/2019

Цієї новини, яка стане новим етапом розвитку пам'яткоохоронної справи в країні, чекали так довго! 19 серпня 2019 року Міністерств юстиції зареєструвало Наказ Мінкультури N 501 від 27.06.2019 «Про внесення змін до Порядку обліку об`єктів культурної спадщини», яким затверджено в новій редакції Порядок обліку об`єктів культурної спадщини (далі - Порядок).

Оновлений документ визначає єдину систему обліку об'єктів культурної спадщини незалежно від їх видів та типів. 

Система обліку об'єктів культурної спадщини регламентує такий комплекс заходів:

- взяття на облік об’єкта культурної спадщини 

- оформлення облікової документації

- занесення чи незанесення об’єкта культурної спадщини до Реєстру та його ведення Реєстру

- інвентаризації об’єктів культурної спадщини

- включення до Реєстру об’єкта культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності Законом України «Про охорону культурної спадщини»

- формування облікових справ та внесення змін до Реєстру (зміна категорії пам’ятки та вилучення пам’ятки з Реєстру).

Крім того, Мінкультури значно спростило порядок взяття на облік об’єкта культурної спадщини шляхом зменшення кількості документів, необхідних для розгляду цього питання. 

Розгляд питання занесення об’єкта культурної спадщини до Реєстру чітко регламентований, має чіткі підстави для повернення документів Ініціатору їх подання, а також підстави відмови у занесенні до Реєстру об’єкта та направлення документів на доопрацювання.

Вперше з’явились норми щодо порядку проведення інвентаризації шляхом впровадження системи моніторингу постійного та періодичного та проведення досліджень.

Вводяться норми щодо порядку ведення Реєстру, переліку відомостей про пам’ятку, які включаються до Реєстру, порядку оновлення інформації Реєстру, а також порядку формування облікових справ.

Також детально регламентується процедура вилучення пам’ятки з Реєстру, яка передбачає водночас і з’ясування причин, що призвели до порушення питання вилучення пам’ятки з Реєстру.

Також для об’єктів культурної спадщини, які взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності Законом України «Про охорону культурної спадщини», Порядок передбачає занесення їх до Реєстру без облікової документації відповідно до прийнятих рішень за виключенням тих, які не підлягають занесенню до Реєстру, а саме: пам’ятки (пам’ятники, пам’ятні знаки), присвячені особам, причетним до організації та здійснення Голодомору 1932-1933 років в Україні, політичних репресій, особам, які обіймали керівні посади у комуністичній партії, вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних та автономних радянських республік (крім осіб, діяльність яких була значною мірою пов’язана з розвитком української науки та культури), працівникам радянських органів державної безпеки, подіям, пов’язаним з діяльністю комуністичної партії, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті.

Наказом також встановлені норми щодо чинності присвоєних охоронних номерів та облікової документації, складеної на пам’ятки.

Що найперше у наших планах? Включити до Реєстру всі пам’ятки, які набули свого статусу до набрання чинності Законом "Про охорону культурної спадщини", обнуливши тим самим так звані «радянські списки пам’яток».

Свій шлях ми почали.

Опубліковано за посиланням: https://censor.net.ua/b3145506